Toegang tot energie en energiearmoede worden vaak voorgesteld als individuele kwesties of als zaken die zich afspelen op het niveau van een huishouden of een gezin. Ook het sociale beleid is gebaseerd op een individualistische en curatieve aanpak, soms – maar zelden – preventief, waarbij het huishouden zelf actie moet ondernemen. Deze maatregelen zijn onmisbaar, maar duidelijk ontoereikend.
Sinds enkele jaren zet het Centre d’Appui SocialEnergie (CASE) projecten op of draagt het bij aan de realisatie ervan met een meer uitgesproken collectieve en lokale dimensie. Want hoewel energiearmoede vooral binnen de eigen woning wordt ervaren, kan ze ook worden gedeeld, besproken en soms opgelost op wijkniveau, in de gemeenschappelijke ruimtes van een gebouw of zelfs op de markt.
Als aanvulling op individuele oplossingen kan een collectieve aanpak de ontplooiing van solidariteit bevorderen, de handelingskracht versterken en de sociale cohesie ondersteunen, maar
ook nieuwe vormen van toegang tot energie tot stand brengen, zoals het delen van energie.
Met deze publicatie geven we het woord aan de deelnemers en aan de partners van 4 verschillende collectieve projecten. We stellen een analyse voor van de effecten
die deze projecten teweegbrengen in de strijd tegen energiearmoede. De uitgangshypothese is dat projecten met een collectieve of gemeenschapsdimensie een hefboom kunnen zijn voor sociale actie op het gebied van toegang tot energie.
Na een korte beschrijving van de ondernomen acties en de context zullen we de lessen en aanbevelingen belichten die voortvloeien uit de analyse van de verzamelde getuigenissen. Deze lessen hebben betrekking op:
We zullen ook het collectief als factor van herovering van de energiekwestie of van emancipatie voor de deelnemers, evenals van motivatie voor de maatschappelijk werker of -werkster, onder de loep nemen. Ten slotte zullen we ingaan op de visie die de deelnemers hebben op de energiekwestie.